Bloog Wirtualna Polska
Są 1 267 683 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Wytyczne do pisania pracy licencjackiej i magisterskiej

czwartek, 02 maja 2013 10:05
 1. Wstęp do pracy musi zawierać hipotezę naukową                                 

(np. wykorzystywane w praktyce bankowości prawne zabezpieczenia zwrotności kredytów  gwarantują zawsze pełny zwrot pożyczonych przez bank sum pieniędzy) i stwierdzenie ,że celem pracy jest jej weryfikacja poprzez analizę literatury fachowej i badania empiryczne . W dalszej części wstępu pracy magisterskiej charakteryzujemy treść poszczególnych rozdziałów i wykorzystane metody i techniki badawcze.

 1. Temat pracy musi mieć związek z hipotezą naukową i mieć rozwiniętą formę np. ” Karty płatnicze jako nowoczesna forma rozliczeń bezgotówkowych „. Błędny tytuł pracy to np. Karty płatnicze w Polsce.
 2. Praca magisterska nie powinna przekraczać 100 stron.
 3. Bibliografia powinna zawierać co najmniej 30 źródeł ( literatura przedmiotu , czasopiśmiennictwo fachowe , źródła internetowe).
 4. Pracę magisterską nie wolno pisać w pierwszej osobie , zawsze bezosobowo np, stwierdzono , a nie stwierdzam itp.
 5. Wszystko to co przepisujemy dosłownie z jakiegoś źródła musi być cytatem czyli być w cudzysłowiu i mieć podane w odnośniku źródło. W przeciwnym przypadku recenzent oceni pracę jako plagiat, co obniża jej ocenę lub może być przedmiotem dyskwalifikacji pracy. Jeżeli zmieniamy szyk zdania lub dodajemy własny komentarz to zawsze podajemy źródło , ale bez cudzysłowia.
 6. W przypadku gdy wymieniamy jakieś czynniki - stosując numerowanie lub punktowanie ,odnośnik umieszczamy po dwukropku , a nie przy ostatnim czynniku.
 7. W pracy naukowej unikamy wytłuszczeń ,kursywy czy podkreśleń .
 8. Podając źródło w odnośniku stosujemy następującą kolejność :
 9. Autor (nazwisko i imię) , tytuł publikacji , nazwę wydawnictwa , rok wydania , numer strony. Jeżeli powtarzamy  źródło to używamy zwrotów : tamże , op cit , ibidem lub jak wyżej ( j.w).Źródła internetowe - podajemy treść tego co jest w wyszukiwarce , a nie tylko adres strony np.

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

Opis bibliograficzny dokumentów elektronicznych

wtorek, 06 listopada 2012 14:25

W. Grąziewicz, Równania różniczkowe, Gdańsk, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, <http://elvis.eti.pg.gda.pl/servlet/showImage?from=attach&id=1>, [dostęp 10 czerwca 2003].Opis jak tradycyjny, konieczność dodania pełnego adresu strony (nie tylko strony głównej) w nawiasie trójkątnym oraz daty dostępu.

Dla innych publikacji, proszę robić przypisy tak aby można było zidentyfikować źródło. 

 


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (8) | dodaj komentarz

Selekcja materiału

wtorek, 07 sierpnia 2012 14:49

Czynności te mają za zadanie uporządkowanie zebranych danych, w celu ich przygotowania do analizy, która „jest centralną częścią badania, gdyż przytaczamy w niej dane potwierdzające hipotezy lub też im przeczące i wskazujące na inne hipotezy niż przewidywane w toku planowania i przygotowania badań”. Jeśli badanie zakłada analizę statystyczną, to wówczas należy przeprowadzić tabularyzację danych w celu ustalenia przebiegu danego zjawiska i zależności między zmiennymi oraz ustalić rozkłady cech.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (12) | dodaj komentarz

wstęp (wprowadzenie)

wtorek, 17 lipca 2012 10:29

Wszystkie główne elementy struktury pracy magisterskiej, a więc wstęp (wprowadzenie), kolejne rozdziały, spisy rysunków, tabel, wykresów, bibliografia, ewentualne aneksy oraz streszczenie muszą rozpoczynać się od nowej strony. Wstęp do pracy magisterskiej winien stanowić wprowadzenie do badanych i analizowanych zagadnień. Powinien zawierać krótki komentarz oraz omówienie treści poszczególnych rozdziałów, a także najważniejszych źródeł. Proponowana objętość wstępu winna wynosić 2 -3 strony. Zakończenie pracy powinno zawierać 2 - 3 strony podsumowania. Praca magisterska musi posiadać ponumerowane strony. Pierwszą stroną jest strona wstępu (wprowadzenia). Numer należy podawać w dolnym zewnętrznym rogu strony, rozmiar czcionki 12 pt. Nie zaleca się drukowania numeru na pierwszych stronach rozdziałów (strony te jednak muszą być liczone do ogólnej ilości stron). Omawiane kolejno w pracy kwestie, wątki, przykłady, itp. powinny być od siebie oddzielone. Nowy wątek należy rozpoczynać od nowego akapitu. Paragraf powinien zaczynać się od akapitu z jednolitym dla całej pracy wcięciem.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (5) | dodaj komentarz

Wykończenie zewnętrzne pracy dyplomowej

środa, 27 czerwca 2012 14:28

Praca powinna zawierać:

 1. Kartę tytułową z nadrukiem według przyjętego w Uczelni formularza;
 2. Spis treści (na początku pracy);
 3. Spis rysunków i tabel (na końcu pracy);
 4. Literaturę tematu (na końcu pracy).

Maszynopis powinien być pisany jednostronnie, na papierze formatu A-4, z takim odstępem, aby na stronie znajdowało się 30 do 36 wierszy po około 60 znaków (łącznie odstępami) w wierszu. Należy zachować znormalizowane marginesy: górny około 25 mm dolny 20-25 mm, lewy około 25-30 mm i prawy 10-15 mm. Rozdziały należy zaczynać od nowej strony, pododdziały natomiast - od tej samej strony, jednocześnie obniżając kolumnę o 2-3 cm. Tytuły należy uwydatniać graficznie    (np. pogrubić). Przy składzie komputerowym zaleca składanie tekstu na szerokość 16 cm oraz czcionkę o rozmiarze 12 (co odpowiada odstępom między kolejnymi znakami równemu 2,12 mm i odstęp między wierszami równy 1½ ). Praca musi prezentować się dobrze pod względem swej formy (jakości wykonania niezależnie od swej zawartości merytorycznej, z dbałością o szczegóły. W pracę oprawionych przez introligatora ewentualne zastosowanie odpowiedniej szerokiego marginesu lewego zależy od objętości tych prac.

Wszystkie karty maszynopisu (komputeropisu) obejmuje się ciągłą numerację stron, numeracji (paginacji) należy użyć cyfr arabskich ( dół i prawa strona lub góry strony i na środek). Na stronach tytułowej i stronach rozpoczynających rozdziały numeracji nie trzeba używać.

Praca powinna być złożona promotorowi do akceptacji w uzgodnionym terminie w trzech oprawionych egzemplarzach. Promotor po zapoznaniu się z czystopisem pisze opinię pracy i składa ją w dziekanacie. Po złożeniu pracy dziekan wyznacza recenzenta,  w przypadku negatywnej recenzji dziekan może zasięgnąć opinii dodatkowego recenzenta. Niezłożenie pracy w ustalonym terminie powoduje niedopuszczenie do jej obrony, wyjątkowych przypadkach na wniosek promotora dziekan może zezwolić studentowi poprawienie pracy i złożenie egzaminu w dodatkowym terminie.

Pomyślnie oceniona praca jest podstawą do przystąpienia do egzaminu dyplomowego.

Egzamin dyplomowy odbywa się przed komisją w składzie: przewodniczący, promotor, recenzent jako członkowie. Egzamin jest ustny. Na egzaminie student powinien wykazać znajomością całości materiału kierunkowego, a w szczególności zagadnień związanych z napisaną pracą.

Pomyślnie zdany egzamin dyplomowy jest podstawą ukończenia studiów i na tej podstawie wydaje się dyplom ukończenia studiów wyższych oraz związany z tym tytuły.


Podziel się
oceń
1
0

komentarze (6) | dodaj komentarz

środa, 20 września 2017

Licznik odwiedzin:  14 166  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

O moim bloogu

Student dzieli się swoimi doświadczeniami w procesie pisania pracy dyplomowej. Wzloty i upadki przy pisaniu prac dyplomowych.

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Ulubione strony

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 14166

Lubię to